Cannes Lions ve Daha Fazlası

Gamze Şakrak
Editör
1 Mart 2021

Cannes Lions her yıl Fransa’nın Cannes şehrinde düzenlenen en global reklam yaratıcılık festivali olarak biliniyor. İlk olarak 1940’lı yıllarda Monte Carlo’da başlayıp, Cannes’da devam eden festival, uluslararası film festivalinden esinlenerek ortaya çıkmıştır. Cannes’a, Lions (Aslanlar) kelimesi 1954 yılında İtalya’nın Venedik şehrinde düzenlendiğinde San Marco Meydanı’nda bulunan aslan heykelinden esinlenerek eklenmiştir. Zamanla reklam ve yaratıcılık kavramları festivalin ana temasında yer almıştır. Forumlar, seminerler ve atölyelerden oluşan festival yaklaşık 1 hafta sürüyor ve festival boyunca her yıl çeşitli alanlarda iyi işler çıkartan profesyoneller tarafından eğitimler veriliyor.

Festivalin ilk yıllarında Cannes’ın etkisi ile yalnızca film sektörlerinden etkilenen programı zamanla Markalı içerik, Sosyal sorumluluk, Medya kullanımı, Halkla İlişkiler, Basın, Ürün tasarımı, Promosyon, Radyo, Entegre iletişim gibi tüm reklam ve pazarlama sektörüne hitap eder hale gelmiştir. Böylece dünyada global olarak yaratıcılık ve reklamcılığın organizasyonu olmuştur.

Burger King, Nike, New York Times, Land Rover, İkea, Microsoft gibi markaların da her yıl katılıp en fazla ve en büyük ödülleri topladığı söylenebilir.

Geçtiğimiz yıl (2020) festival daha renkli ve kreatif planlanmıştı, anahtar kelimeleri ise; “Bağ kurma, Otantiklik, Yaratıcılık, Hikaye anlatıcılığı, Veri ve Yapay zekâ” idi ancak Corona salgını nedeni ile 22-26 Haziran arasında yapılması planlanan festival iptal edildi.

2021 yılının küresel salgını Corona sebebi ile tarihi 21-25 Haziran arası şimdilik yüz yüze yapılması planlanan festival için farklı kaynaklardan farklı fikirler de ortaya atılıyor. Salgının ve karantina gündemlerinin devam etmesi üzerine iki kıtaya ayrılabilecek kreatif bir çözümlemeye gidilmesi gerekliliği konuşuluyor.

Avrupa’da Cannes, Amerika’da ise New York ve Uluslararası olarak farklı şehirlerde de organizasyon planlanabileceği, ödül törenlerinin ise online olarak yapılması gerekliliği tartışılıyor.

Önümüzdeki ay kesinliğe kavuşacak olan festival takvimi için dijital pazarlama ajansları ve medya dünyası şimdiden yaratıcılıklarını parlatmaya başlamış durumda, bu festival ile ilgili bilgileri bizi takip ederek öğrenebilirsiniz.

Paylaş

Benzer Yazılar

Netflix: Sinema ve DVD Alışkanlıklarını Değiştiren Devrimci Platform

Herkesin sinemalara gittiği, DVD satın aldığı bir devirde Netflix nasıl tüm alışkanlıkları değiştirdi? 1997 senesinde,...

2 Temmuz 2023

Storytelling Nedir? Storytelling Markalarla İlişkisi

Biz insanlar olarak var olduğumuzdan beri hep hikâye anlatıcıları olduk. Bizi diğer canlılardan ayıran en...

20 Ocak 2023

Hayvanların İnsanlar Gibi Yönetme Sanatı: Yapay Zeka Tarafından Oluşturulan Dünya

  Yapay zekâ ile yaptığımız, pek de yapay olmayan bir çalışma. Hepimizin hayatını değiştirecek gelişmeler...

9 Ocak 2023

Beraber Çalıştığımız Markalar

Bi' merhaba deyin

E-posta gönderin veya iletişim formumuzu doldurun.
Size en kısa zamanda dönüş yapalım.

İletişim formu