Aman Ali Rıza Bey Tadımız Kaçmasın

Gamze Şakrak
Editör
22 Mart 2021

Sabah kahvem olmadan uyanamam diyenlerden misiniz yoksa kahve içmeyi sevmeyenlerden mi? Belki de kahve içmeyi bilmeyenlerdensinizdir… Hadi gelin hep birlikte nasıl kahve içmemiz gerektiğini öğrenelim.

Kahvenin yapım aşamasında dört önemli adım bulunuyor, bu adımlar; oran, öğütme, tazelik ve sudur.

Oran ve Su: Bu adım kahveyi yapacağımız kabın boyutuna göre su ve kahve oranını dengeleyebilmektir. En basit oran ise 180 ml suya 2 yemek kaşığı yani 10 gram kadar kahve eklemektir.

Kahvenizi kaynar suda değil, kaynayıp bekletilmiş suda demlemeniz de o sihirli tada erişmenizi sağlar.

Kahvemizin iyi olmasının diğer bir püf noktası da suyun arıtılmış olmasıdır.

Öğütme: Kahvenizin başka kahvelerle karışmadan öğütülmesi gerekiyor.

Farklı lezzetlerdeki kahvelerin karışması durumunda ortaya kötü bir tat çıkabilir. Tabii, kim bilir belki de o efsane tadı bulursunuz…

Tazelik: Kahvenizi düzgün bir şekilde saklamanız ve hatta yanında belli başlı besinleri bulundurmadan muhafaza etmeniz gerekiyor.

Yudum Yudum Mutluluk

Peki, diyelim ki kahveyi usulüne uygun bir şekilde hazırladık ama hâlâ kahveden tat alamıyoruz… Yapmamız gereken şey tabii ki kahveyi doğru bir şekilde yudumlamak!

Bu aşama da dört adımdan oluşuyor, bunlar; koklama, höpürdetme, konumlandırma ve tarif etme olarak tanımlanıyor.

Koklama aşaması: Dört parmağımızı bardağın ve burnumuzun önüne gererek dış kokuların gelmesine engel olmamız gerekiyor.

Höpürdetme aşaması: Üzücü gibi gözükse de kahveyi höpürdeterek içmemiz gerekiyor.

Toplum içinde höpürdetmek hoş karşılanmasa da kahveden verim alabilmemizin bir adımı da höpürdetmek!

Bu adımda hem kahvenin ağzımızı yakmamasını sağlamış oluyoruz hem de ağızda eşit bir şekilde dağılarak tat alma duyularımıza doğru bir şekilde nüfuz etmesinin önünü açıyoruz.

Konumlandırma aşaması: Kahvenin içerisindeki o derin tutkuyu anlayabilmek için tadını dilimizin hangi bölgesinde hissettiğimizi belirtmemiz gerekiyor.

Tarif aşaması: Kahvenin ağızda bıraktığı tat, bu tadın nasıl bir his verdiği, nasıl bir izlenim bıraktığı, ve tadın neye benzediği gibi olguları tarif etmemiz gerekiyor.

Kahve çeşitleri hayal edemeyeceğimiz kadar uçsuz bucaksız olabiliyor… Meyveli, arıtıcı, çiçeğimsi, şarapvari, kavruk, yanardağ kokusu, çikolata…

Ama biz size demiştik kahvenin verebileceği tat skalasını hayal bile edemezsiniz diye!

Kahvenin toplanma aşamasından demlenmesine kadar ve içerisinde bulunan asidite oranından paketin hava alıp almamasına kadar birçok etken alacağımız tadın doruğuna ulaşmamızı zorlaştırıyor.

Pes Etmeyin! Az Kaldı

Usulünce bir kahve demledik, kahvemizi en doğru şekilde içtik ama hâlâ kahveyi sevemedik mi? “Aa! Bu kahve de ne zor içiliyormuş…” dediğinizi duyar gibiyim.

Son bir aşama daha kaldı; kahvenin yanında yediğimiz atıştırmalık… Kahvemizin yanında ne yediğimize göre kahvemizin tadı da değişiklik gösteriyor. Yanlış tatlar kahvemizden en yüksek verimi almamızı engelleyen etkenlerden birine bürünüyor.

Kahveyi en iyi şekilde demlemeyi ve içmeyi öğrendik ama kahvenin tarihini ve çeşitlerini bilmiyor muyuz? O zaman başka bir yazımızda bu konuya da değinmek için tekrar aynı yerde buluşmak dileğiyle…

Paylaş

Benzer Yazılar

Kriz ve Afet Durumlarında Sosyal Medya Kullanımı ve Yönetimi

Kriz ve afet durumlarında sosyal medya kullanımı ve yönetimini sağlayabilmek, güvenli bir akış oluşturmak ve...

13 Mart 2023

Big Brother is Watching You; Hawthorne Etkisi

1930’ların sonlarında Western Elektrik Şirketi Chicago yakınlarındaki Hawthorne fabrikasında çalışan işçilerin üretkenlik düzeyini incelemek için...

23 Ocak 2023

Yapay Zeka Neler Yapai?

Conversion.ai, Jarvis isimli bir yapay zeka asistanı sayesinde kullanıcıların birkaç dakikada istedikleri metni yazmasına yardımcı...

26 Aralık 2022

Beraber Çalıştığımız Markalar

Bi' merhaba deyin

E-posta gönderin veya iletişim formumuzu doldurun.
Size en kısa zamanda dönüş yapalım.

İletişim formu