Yapay Zekâ Sistemi Rankbrain 101

Gamze Şakrak
Editör
5 Mart 2021

RankBrain, Google’ın arama sonuçlarını işlemek için kullandığı bir makine öğrenimi yapay zekâ sistemidir.

Bu sistem 2015 yılına kadar gizli tutulmuş olsa bile Bloomberg tarafından yapılan bir haber ile ilk kez duyulmuştu.

Google Kıdemli Araştırma sorumlusu Greg Corrado bu sistem için, “RankBrain üzerinde daha önce Google’da hiç kullanılmamış bir arama sorgusu girdiklerinde, arama yapanların amacını tahmin etmek için arama verileri bilgisini kullanır” dedi.

Rankbrain’den Hangi Sorgular Etkilenir?

RankBrain’in tüm sorguları işlemeye dahil edilmemesinin ardındaki mantık oldukça basittir. Google bir sorgunun anlamından emin olduğunda, RankBrain’in hiçbir faydası yoktur. Yalnızca Google belirli bir sorgunun ne hakkında olduğunu anlayamadığında oyuna girer.

Rankbrain, Hummingbird’ün Altında Çalışır mı?

Hummingbird, belirli görevlerden sorumlu birçok farklı parçadan oluşan geneli kapsayan Google arama algoritmasıdır. RankBrain, benzersiz sorguları işlemekten sorumlu olan Hummingbird altında da çalışır, fakat büyük bir algoritmanın yapacağı gibi tüm aramaları işleyemez.

Google’dan Greg Corrado (Kıdemli Araştırma Görevlisi) birkaç temel noktaya değinerek RankBrain algoritmasını şu şekilde açıkladı:

  • Google RankBrain, Google Panda ve Google Penguin‘den sonra üçüncü en önemli sıralama faktörü olacak.
  • Birkaç aydır üzerinde çalışılan algoritma, bir anda değil, zamanla devreye girecek.
  • RankBrain, Google tarafından geliştirilen yapay zekayı kullanarak kullanıcı hareketlerini anlamak için matematiksel bir dil kullanacak.
  • RankBrain tam olarak anlayamadığı bir kelime ya da bir kelime dizisiyle karşılaşırsa, benzer anlamlara gelen terimleri tahmin etmeye çalışacak.
  • RankBrain daha önce hiç karşılaşılmamış türden arama sorgularını da anlamaya çalışacak.
  • RankBrain hangi arama sorgusunun hangi sonuçla eşleşeceğini tahmin etmek konusunda insanlardan daha iyi tahminler yürütebilecek.
  • Google RankBrain, kendi kendine öğrenebilen ilk Google algoritması olacak.Google RankBrain’i kapatmak, Wikipedia’nın yarısını ortadan kaldırmak gibi olacak.RankBrain o kadar efektif ki, Google Mühendisleri bile nasıl çalıştığına hayret edecek.
  • Makine öğrenimi şu an Google’ın en önemi odak noktası. Öyle ki zamanla Google bu konuda geliştirmeler yapmak için büyük çaba harcayacak.

Rankbrain SEO’yu Nasıl Değiştirdi?

Artık RankBrain, arama yapanları mümkün olan en alakalı sonuçlara bağlamayı hedeflediğine göre, arama amacı bir öncelik haline geldi.

Bu nedenle, RankBrain yalnızca gereksinimlerini gerçekten karşılayan sayfaları tercih eder. Temel olarak, günümüzün verimli içerik optimizasyonu, arama amacını anlamadan ve amaca özel anahtar kelime araştırması gerçekleştirmeden imkansızdır.

SEO’yu yapma şeklimizi değiştiren bir diğer şey, içerik optimizasyonu odağının anahtar kelimelerden konulara kaydırılmasıdır. Sanırım, tek anahtar kelime-bir sayfa konseptinin gerçekten ölmüş olması SEO’ların çoğunu şaşırtmadı. Bu, RankBrain çağında çabalamanız gereken tek şey kapsamlılık olduğu anlamına gelir. Farklı anahtar kelime varyasyonlarını kapsayacak çok sayıda sayfa oluşturarak yüksek sıralamalar elde etmenin hiçbir yolu yoktur.

RankBrain arama sırasında mümkün olan en alakalı sonuçları göstermeyi hedeflemiştir.Bu nedenle, RankBrain yalnızca gereksinimlerini gerçekten karşılayan sayfaları tercih eder.

Genel olarak, günümüzün verimli içerik optimizasyonu, arama amacını anlamadan ve amaca yönelik anahtar kelime araştırması gerçekleştirmeden imkansızdır.

Paylaş

Benzer Yazılar

Michelin Yıldızlı İstanbul Restaurantları

Michelin Rehberi’nin 39’uncu ve en yeni şehri olan İstanbul’un yıldız kazanan restoranları belli oldu. Kazananları...

12 Ekim 2022

Instagram SEO

Web sitelerinden aşina olduğumuz arama motoru optimizasyonu (SEO), sitenizin arama motorlarında üst sıralarda yer alabilmesi...

14 Mart 2022
Dijital Pazarlama Haritanız

Dijital Pazarlama Haritanız

Dijital pazarlama haritanız en doğru şekilde hazırlansın! Dijital pazarlama alanında başarılı olmak için izlemeniz gereken...

2 Kasım 2021

Beraber Çalıştığımız Markalar

Bi' merhaba deyin

E-posta gönderin veya iletişim formumuzu doldurun.
Size en kısa zamanda dönüş yapalım.

İletişim formu