Yeni Dönemde CMO’nun İnovasyonu

Gamze Şakrak
Editör

Gelişen teknoloji sayesinde, işletmelerin ve şirketlerin organizasyon yapıları değişti; son 20 yılda birçok rol ortaya çıktı. Mevcut roller ise yok olmaya yüz tutmamak için kendilerini yeniden şekillendiriyor.

CMO da tozlu raflara kalmak üzere olan rollerden biri. 20-30 yıl öncesine baktığımızda, pazarlamacının rolü ajansları yönetmek, medya planlama, pazar araştırması ve pazarlama iletişimi ile sınırlıydı. Ürün oluşturma veya geliştirme aşaması görev tanımları arasında yer almıyordu.

Yeni pazarlama düzeninde ise roller değişti ve pazarlama konusu şirketler için son derece önemli bir hale geldi.

Cesur Yeni CMO

CMO’lar için, dijitalden sorumlu başkan yardımcısı (Chief Digital Officer) veya büyümeden sorumlu başkan yardımcısı (Chief Growth Officer) gibi farklı unvanlar kullanılıyor. Gelişen teknoloji karşısında kendini yenileyen CMO’lar, tüm departmanlarla bir köprü haline gelmeye başladı, çünkü artık yeni nesil pazarlama çok fazla anlık müşteri verisine ulaşabilen bir duruma geldi. Bu verileri iyi analiz edip departmanları da birebir yönlendirme fırsatı doğmuş oldu.

Şirketlerin büyümesinde oldukça önemli bir rolü olan bu veriler, web sitesinde küçük bir iyileştirme veya ürün ile ilgili anlık bir geri bildirim anlamına geliyor ve bu veriler de gelişimin kapılarını aralıyor.

Yeni konumlanan bu görev, şirketlerde 360 derece bir bakış ve departmanlar arasında çok sayıda işbirliği fırsatı sunuyor. Bu yeni rolde pazarlamacının işi anlaması ve departmanlarla işbirliği yapması gerekiyor.

Pazarlamacı, müşteri perspektifinden düşünmeli ve şirketin müşteri dostu olmayan departmanları tarafından dayatılan stratejiler yerine, müşterilerin hayatını daha iyi hale getiren stratejileri uygulamalıdır. Pazarlamacı, bir kampanyanın veya ürünün etkinliğini anında ölçebilmelidir.

CMO’ların Sahip Olması Gereken Nitelikler

  • Müşteri odaklı olunmalı.
  • Ürün geliştirmenin tüm aşamalarında bulunmalı, paydaşları iyi anlamalı ve geri bildirimde bulunmalıdır.
  • Cesur, çevik ve sık sık harekete geçebilen biri olmalı.
  • Rekabetçi ortamda her gün test yapmaktan korkmamalı.
  • Veri konusunda bilgili ve analitik olmalı.
  • Birden çok kaynaktan gelen verileri işleme yeteneğine sahip olmalı.
  • Anında karar verebilmeli.
  • Pazarlama teknolojisinin temellerini anlamalı.
  • Güçlü ikna ve liderlik becerileri sayesinde departmanlar arasında bir köprü görevi üstlenebilmeli.
  • Ekibine ilham verebilmeli.

Ana hatlarıyla özetlemek gerekirse, pazarlamacının rolü artık kreatifler, medya planlama ve iletişimle sınırlı kalmayacak. Eskisinden daha fazla data ve performans göstergeleri olacak.

Pazarlama organizasyonu büyüyecek ve departmanda birçok yeni rol olacak. Burada CMO, önceliklerini çok iyi belirlemeli ve ona göre aksiyon alma yeteneğine sahip olmalı, çünkü yenidünya pazarlamasında hızlı ilerleyen trendler ve bilgi akışı trenine bir şekilde bir istasyondan binmek gerekiyor.

Paylaş

Benzer Yazılar

Futbol ve Reklam: Birlikteliğin Gücü

Futbolda normal sezonun bitmesinin ardından gözler takıma yapılacak takviyelere çevrilir. Kulübün, medyanın ve taraftarın etkin...

8 Temmuz 2023

Netflix: Sinema ve DVD Alışkanlıklarını Değiştiren Devrimci Platform

Herkesin sinemalara gittiği, DVD satın aldığı bir devirde Netflix nasıl tüm alışkanlıkları değiştirdi? 1997 senesinde,...

2 Temmuz 2023

Devrimin Habercisi: Apple Vision Pro

Yapay zekanın hayatımıza etki eden birçok noktasından bahsettik. Chat-GPT, oyunlar vs. derken bir de yapay...

6 Haziran 2023

Beraber Çalıştığımız Markalar

Bi' merhaba deyin

E-posta gönderin veya iletişim formumuzu doldurun.
Size en kısa zamanda dönüş yapalım.

İletişim formu